Pojedač hriechov

Autor: Miroslav Čonka | 7.9.2011 o 15:08 | (upravené 7.9.2011 o 23:00) Karma článku: 4,52 | Prečítané:  934x

Minule som si v televízii pozrel film s názvom Pojedač hriechov. Dalo by sa u neho čo to rozoberať. Ja ho rozoberať nebudem. Tento film však ma nútil zamyslieť sa a zalistovať v Písme, čo sa tam vlastne o hriechu a odpustení spomína.

Tak vezmime si hlavne evanjeliá. Podobenstvo o farizejovi a mýtnikovi z Lukášovho evanjelia 18, 10-14. Je to známe podobenstvo a končí: Mýtnik stál celkom vzadu a neodvážil sa ani oči k nebu zdvihnúť, ale bil sa do pŕs a hovoril:  Bože, buď milostivý mne hriešnemu. Hovorím vám: Tento odišiel domov ospravedlnený, a nie tamten. Lebo každý, kto sa povyšuje, bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený." Ježiš hovorí, že ospravedlnený odchádza mýtnik, ktorý s pokorou a ľútosťou prišiel za Bohom, aby mu odpustil hriechy.  Ďalšie podobenstvo je z Lukášovho evanjelia tiež 5,17-24. Toto podobenstvo je spomenuté aj v Matúšovom a Markovom evanjeliu,  no v nich nie je až tak dobre opísané. 20 Keď videl ich vieru, povedal: „Človeče, odpúšťajú sa ti hriechy."  24 Ale aby ste vedeli, že Syn človeka má na zemi moc odpúšťať hriechy". Ježiš hovorí, že sa odpúšťajú mu hriechy pre jeho vieru a na to zákonníci a farizeji vravia, že ako to, že mu odpúšťa hriechy. Ježiš im odpovedá, že má tu moc odpúšťať hriechy. Iné miesto Lukášovho evanjelia vraví o kajúcej a milujúcej žene.  Je to Lk 7,36-50. 47 Preto ti hovorím: Odpúšťajú sa jej mnohé hriechy, lebo veľmi miluje. Komu sa menej odpúšťa, menej miluje." Ježiš jej odpúšťa hriechy pre jej veľkú lásku. Na to však ešte spomína: 50 On však povedal žene: „Tvoja viera ťa zachránila. Choď v pokoji!"  Máme tu opäť pokánie, vieru a navyše lásku. Nedá sa zabudnúť na pasáž z Lukášovho evanjelia, kde Ježiš odpúšťa zločincovi ukrižovanému s ním. To bolo spomenuté taktiež aj v tom filme. Je to pasáž Lk 23,39-43. Zločinec na kríži sa doznáva ku hriechom ktoré spáchal a prijíma za ne aj spravodlivý trest. Napokon prosí pokorne Ježiša, aby si na neho spomenul keď príde do svojho kráľovstva.  Jánovo evanjelium v šestnástej kapitole 8 a 9. verši vraví, že Tešiteľ ukáže čo je hriech a že hriech je to, ak človek neverí v neho, teda v Ježiša. Ján na inom mieste v ôsmej kapitole 24. verši píše: Preto som vám povedal, že zomriete vo svojich hriechoch. Lebo ak neuveríte, že Ja Som, zomriete vo svojich hriechoch." Dvadsiata kapitola Jánovho evanjelia vo svojom 22. a 23. verši píše o tom, ako Ježiš predáva moc odpúšťať hriechy na apoštolov. Takže apoštoli dostávajú túto moc od neho.  Jn 20:22-23 Keď to povedal, dýchol na nich a hovoril im: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané." A napokon posledná vec z Matúšovho evanjelia: Mt 12:31-32 Preto vám hovorím: Ľuďom sa odpustí každý hriech i rúhanie, ale rúhanie proti Duchu sa neodpustí. Ak niekto povie niečo proti Synovi človeka, odpustí sa mu to. Kto by však povedal niečo proti Duchu Svätému, tomu sa neodpustí ani v tomto veku, ani v budúcom.

Takže spravil som určitý výpis z evanjelií o hriechu a o odpustení.  Z týchto pár riadkov sa dá usúdiť, čo je podstatné pre odpustenie hriechov. Hriechy sa odpúšťajú skrze vieru v Božieho Syna Ježiša Krista. Nevera v neho je priame pôsobenie proti moci Ducha Svätého odpustiť. Odpúšťajú sa aj pre veľkú lásku. Pre úprimnú ľútosť a pokoru. Moc odpúšťať hriechy dáva Duch Svätý ktorý je činný. Hriech proti Duchu Svätému, teda zatvrdilosť proti Božej Pravde znemožňuje Bohu odpustiť hriech, lebo tomu sám človek bráni a takému nikdy odpustené nebude. Ježiš tú moc dal ďalej svojim učeníkom odpúšťať hriechy. Komu oni odpustia, tomu budú hriechy proti Bohu odpustené.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.


Už ste čítali?